Ana Sayfa Kültür-Sanat 12 Haziran 2021 89 Görüntüleme

Haftanın fotoğrafları (5 Haziran-12 Haziran 2021)

Turkcell Türkiye Atletizm Şampiyonası’nın 89’uncusu Bursa’da sona erdi. Atıcılar Aletizm Pisti’nde, Büyükler ve U23 kategorisine katılan atletler şampiyonanın son gününde kıyasıya çaba etti. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )

ABD’nin New York kentinde akşam saatlerinde tesirli olan fırtınalı hava sırasında çakan şimşekler, Manhattan’daki Özgürlük Kulesi üzerinde hoş imaj oluşturdu. ( Tayfun Coşkun – Anadolu Ajansı )

ABD’nin New York kentinde sabah vakti meydana gelen ve “ateş çemberi” olarak isimlendirilen güneş tutulması gökyüzünde hilal halindeki imgesi ile farklı görüntü oluşturdu. ( Islam Gerçek – Anadolu Ajansı )

Mersin’deki Tarsus Tabiat Parkı’nda doğan lakin annesi reddedince kuvözde büyütülen babun maymunu “Nisan”, veterinerler tarafından doğal ortamına alıştırılmaya çalışılıyor. ( Serkan Avci – Anadolu Ajansı )

Van’ın Özalp ilçesinde 407 hektar alanı kaplayan ve “kuş cenneti” olarak isimlendirilen Akgöl’ün kuruması nedeniyle bölgede barınan kuş tipleri öbür alanlara göç etmek zorunda kaldı. İlçeye 30 kilometre uzaklıkta yağmur ve kar sularıyla beslenen, renkli katmanlara sahip manzarasıyla Tuz Gölü’nü andıran 9 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Akgöl, bu yıl tesirli olan kuraklıktan olumsuz etkilendi. Göç mevsiminin başlamasıyla her yıl onlarca çeşitten binlerce kuşa mesken sahipliği yapan göl, global ısınma, yağışların azlığı ve süratli buharlaşma nedeniyle kurudu. ( Özkan Alım – Anadolu Ajansı )

Türkiye’nin çilek ihracatından yılın birinci 5 ayında elde ettiği gelir, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 135 artarak 41 milyon 642 bin dolara ulaştı. ( Ferdi Uzun – Anadolu Ajansı )

Şanlıurfa’daki Sarıbal Köyüne yapılan tenis kortuna ilgi artarken, yöresel kıyafetleriyle bayanlar da bu spora ilgi göstermeye başladı. Köy sakinlerinden 3 çocuk annesi Fatma Karakeçi (sağda) de köye yapılan tenis kortu sonrası uzaktan izlediği bu spora kızı Büşra’nın (solda) ısrarıyla başladı. ( Eşber Ayaydın – Anadolu Ajansı )
Düzce’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olağanlaşma süreciyle tekrar ziyarete açılan yaylalar, doğaseverlerden ilgi görüyor. ( Ömer Ürer – Anadolu Ajansı )
İstanbul’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamındaki kademeli olağanlaşma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle haftanın birinci iş gününde trafikte yoğunluk yaşanıyor. D-100 Karayolu Cevizlibağ mevkisinde araç yoğunluğu gözlendi. ( Atilla Sevil – Anadolu Ajansı )
Lübnan’ın başşehri Beyrut’ta toplanan bir küme gösterici, yolsuzlukla suçladıkları idarenin düşürülmesi için şov düzenleyerek halkı sokağa inmeye çağırdı. Beyrut kent merkezindeki Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Toplumsal Komitesi (ESCWA) binasının önünde “karar sahibi halktır” sloganıyla toplanan kalabalık, halkın tüm kesitlerini şovlara katılmaya davet etti. Birtakım göstericiler, bölgedeki binalara ziyan verdi. ( Houssam Shbaro – Anadolu Ajansı )
Bakü’de, Formula 1 döneminin 6. etabı olan Azerbaycan Grand Prix’si koşuldu. Yarışta Mercedes grubundan Valtteri Bottas rakipleriyle çaba etti. ( Resul Rehimov – Anadolu Ajansı )
Muğla kent merkezinin yanı sıra turistik ilçeleri Bodrum, Marmaris, Fethiye ile Datça’da, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sessizlik yaşanıyor. Fethiye ilçesinin Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Kumburnu Plajı’nda kısıtlamadan muaf turistler denize girip güneşlendi. ( Ali İstek Akkır – Anadolu Ajansı )
Marmara Denizi kıyılarını kaplayan ve halk ortasında “deniz salyası” olarak da bilinen “müsilaj” İstanbul’un Anadolu Yakası kıyılarında görülmeye devam ediyor. Anadolu Yakası kıyı şeridinde sabah saatlerinde güneyden esen rüzgarla birlikte birikmeye başlayan müsilaj katmanları, Kadıköy’de Kurbağalıdere, Caddebostan Plajı ve Bostancı Kıyısı’nda ağır olarak görülüyor. ( Yunus Emre Günaydın – Anadolu Ajansı )
Türkiye’nin en yüksek rakımlı yerleşim yerlerinden olan Kars’ın Sarıkamış ilçesinde kelebekler, hoşluklarını kondukları çiçeklerle birleştirip tabiatta renk cümbüşü oluşturmalarıyla ilgi görüyor. İlçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 500 rakımlı Sulu Dere, Keklik Vadisi ve Düz Meşe bölgesinde kahverengi, mavi, kızıl üzere birçok renkteki kelebekler, tabiatın zenginliğini görsel şölen ile sunuyor. ( Hüseyin Demirci – Anadolu Ajansı )
Düzce’de babasından kalan yarış atı yetiştirme merakını kurduğu çiftlikte sürdüren nalbant Murat Serok, eski nalları hem tamir ediyor hem de hobi olarak ikramlık eşyaya dönüştürüyor. ( Ömer Ürer – Anadolu Ajansı )
Konya’da sahafları ve müzik mağazalarıyla kentin uğrak noktalarından ‘Rampalı Çarşı’, ambiyansı ve sıra dışı mimarisiyle dikkat çekiyor. İsmini mimari yapısından alan 5 katlı çarşıda, katlar ortasındaki geçişler, kesintisiz halde yerden çatıya uzanan sarmal rampalarla sağlanıyor. ( Serhat Çetinkaya – Anadolu Ajansı )
İstanbul’da hilal, Çamlıca Mescidi ve Galata Kulesi ile hoş manzara oluşturdu. ( İsa Terli – Anadolu Ajansı )
Gazze’de onlarca çocuk, 11 gün süren İsrail akınlarının olumsuz ruhsal tesirleriyle uğraş etmek maksadıyla kıyı şeridinde uçurtma uçurdu. Filistin Bayan Kalkınma Araştırmaları Derneğinin “Ey Özgürlük” ismiyle düzenlediği aktiflikte 50 uçurtma gökyüzüyle buluştu. ( Mustafa Hassona – Anadolu Ajansı )
Gazze’de onlarca çocuk, 11 gün süren İsrail akınlarının olumsuz ruhsal tesirleriyle çaba etmek emeliyle kıyı şeridinde uçurtma uçurdu. Filistin Bayan Kalkınma Araştırmaları Derneğinin “Ey Özgürlük” ismiyle düzenlediği aktiflikte 50 uçurtma gökyüzüyle buluştu. ( Mustafa Hassona – Anadolu Ajansı )
İsrail ordusunca abluka altındaki Gazze Şeridi’ne atılan fakat patlamayan yaklaşık 1200 adet füze, tank ve top mermisinin imha edildiği belirtildi. Patlayıcı mühendislik grupları, şu ana kadar 1200 adet füze, tank ve top mermisinin imha etti. ( Ashraf Amra – Anadolu Ajansı )
Turkcell Türkiye Atletizm Şampiyonası’nın 89’uncusu Bursa’da sona erdi. Atıcılar Aletizm Pisti’nde, Büyükler ve U23 kategorisine katılan atletler şampiyonanın son gününde kıyasıya uğraş etti. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )
ABD’nin New Jersey eyaleti Leonia ilçesinde bulunan Overpeck County Parkı’nda sabah vakti hoş manzaralar oluştu. ( Islam Gerçek – Anadolu Ajansı )
Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda dönemin 6. ayağı Azerbaycan Grand Prix’sine, Ferrari ekibinin Monakolu pilotu Charles Leclerc birinci sıradan başlayacak. Leclerc, başşehir Bakü’nün sokaklarında oluşturulan 6 kilometrelik pistte düzenlenecek yarışın sıralama çeşitlerindeki 1 dakika 41.218 saniyelik derecesiyle birinci cebin sahibi oldu. 23 yaşındaki pilot, mesleğinin 9. pole durumuna ulaştı. ( Resul Rehimov – Anadolu Ajansı )
Haziran ayı olağanlaşma önlemleri genelgesi kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı birinci cumartesi gününde, Cevizlibağ ve etrafında trafik yoğunluğu oluştu. ( Kerem Alperen Kaya – Anadolu Ajansı )
Suriye’de Esed rejimi ve destekçilerinin hücumlarından kaçarak ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentinde inançlı gördükleri Türkiye hudut çizgisindeki kamplara sığınan siviller, güç kaidelerde hayat çabası veriyor. Hudut bölgesindeki Hayrulşam kampında bir kişi, kamyonetin kasasını havuza dönüştürdü. Sıcaklardan bunalan Suriyeli çocuklar, havuza girerek serinledi. ( Muhammed Said – Anadolu Ajansı )
Türkiye’nin kıymetli rafting parkurlarından birine sahip Düzce’nin Cumayeri ilçesindeki Melen Çayı’na gelen maceraseverler, rafting yaparak keyifli vakit geçirdi. Dokuzdeğirmen mevkisinde bulunan Melen Çayı, rafting yapmak isteyenlerin uğrak noktaları ortasında yer alıyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında her bota 8 yerine 5’er kişi binerek toplumsal ara kuralına uyan macera tutkunları, 16 kilometrelik parkurda rafting yapıp tabiatla iç içe olmanın tadını çıkardı. ( Ömer Ürer – Anadolu Ajansı )
Bingöl Üniversitesi ile Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü tarafından kentte kuraklığa güçlü, randımanı yüksek arpa üretimi hedefiyle 50 farklı tıptaki tohumun deneme ekimi gerçekleştirildi. Bingöl Genç kara yolu üzerinde bulunan Ziraat Fakültesi Ziraî Uygulama ve Araştırma Merkezi alanındaki 2 dönümlük yere geçen yıl ekimi yapılan 50 farklı arpa bu yıl eser verdi. ( Aydın Arık – Anadolu Ajansı )

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde, yöre sakinlerinin kuvvetli uğraşı ve devlet dayanağıyla 132 yılda yapılan, “dünyanın en şiddetli yolları” ortasında gösterilen Taş Yolu, çok sayıda tünel, viraj, keskin uçurumları ve doğal güzellikleriyle her mevsim adrenalin tutkunlarını ağırlıyor. ( Kemal Özdemir – Anadolu Ajansı )

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’deki “seçkin gözlemci günü” faaliyetlerini takip etti. Tatbikat, fırkateynlerden, denizaltılara, mayın gemilerinden uçak ve helikopterlerin yer aldığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının gövde gösterisi yaptığı merasim geçişi ile sona erdi. ( Arif Akdoğan – Anadolu Ajansı )
Endonezya’nın Banda Açe bölgesine bağlı Idaman Adası’ndaki köylüler, Bangladeş’teki bir mülteci kampından ayrılan 81 Rohingyalı Müslüman’ı taşıyan, kıyıya vurmuş bir tekne buldu. Rohingyalı Müslümanlar, Bangladeş’teki kalabalık mülteci kamplarından ayrılarak bölgedeki başka Müslüman çoğunluklu ülkelere deniz yoluyla ulaşmaya çalışıyor. Yemek ve öteki insani muhtaçlıkları bölgedeki yardım kuruluşları tarafından karşılanan mülteciler, süreksiz olarak yerleştirildikleri çadırlarda mümkün Kovid-19 riskine karşı bir müddetliğine yerleşim alanlarından uzak bir noktada bekletiliyor. ( Khalis Surry – Anadolu Ajansı )
Antalya’nın Kemer ilçesinde 7’ncisi düzenlenen “Tahtalı Run To Sky” yarışları başladı. 12 ülkeden 400 atletin katıldığı “Tahtalı Run To Sky” yarışlarında sportmenler, Çıralı’da yüzyıllardır sönmeyen, birinci olimpiyat ateşi olarak da kabul edilen, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen Yanartaş’dan da geçti. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

İzmir’in Çeşme ilçesinde, çocukluğundan bu yana küçükbaş hayvancılıkla uğraşan 84 yaşındaki Ekrem Çelik 77 yıldır Sakız koyunu yetiştiriyor. Sakız koyunu yetiştiriciliğini “dededen miras değil, görev” diye tanımlayan Çelik, 7 yaşında tek başına hayvanları otlatmaya başladı. Geçen müddette, Çeşme’nin turizm alanında büyümesine karşın emlakını satmayan ve çiftçiliğe devam eden Çelik, Ovacık Mahallesi’ndeki çiftliğinde çok sevdiği Sakız koyunlarıyla “köy hayatını” sürdürdü. ( Mehmet Emin Mengüarslan – Anadolu Ajansı )

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Türkiye’nin en büyük krater gölü Nemrut, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarında kısmi olağanlaşmaya geçilmesiyle yerli ve yabancı doğaseverlerin tekrar ziyaret noktası haline geldi. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında “Mükemmeliyet Ödülü” alan 2 bin 250 rakımlı göl, kısıtlamaların kaldırılmasının akabinde doyumsuz görünümüyle tabiat ve fotoğraf tutkunlarını ağırlamaya başladı. Göl görünümüne karşı kurdukları çadırlarda kamp yapan doğaseverler, gölün kenarında ateş yaktı, geceyi aydınlatan yıldızları fotoğraflamaya çalıştı. ( Ahmet Okur – Anadolu Ajansı )

Kolombiya’da 28 Nisan’dan bu yana süren hükümet aksisi şovlar devam ediyor. Amerikan Devletleri Örgütüne bağlı Amerikalılar Ortası İnsan Hakları Kuruluna (IACHR) bağlı bir heyet incelemelerde bulunmak için Kolombiya’ya geldi. Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise polisin protestocuları silahla öldürdüğüne dair 9, göz yaşartıcı bomba ve kalabalığı denetim altına almak için kullanılan farklı aletlerle öldürdüğüne dair 4 olayı belgelediklerini bildirdi. Bogota’da devam eden şovlarda protestocular polisle çatıştı. ( Juancho Torres – Anadolu Ajansı )
İstanbul’da gün doğumunda oluşan kızıllık 15 Temmuz Şehitler Köprüsü etrafında hoş imaj oluşturdu. Yunusların, balıkçı teknelerinin etrafında dolaştığı görüldü. ( Ahmet Bolat – Anadolu Ajansı )

Hindistan’ın Mumbai kentinde tesirli olan sağanak yağış sele neden oldu. Yağış hayatı olumsuz etkiledi. ( Imtiyaz Shaikh – Anadolu Ajansı )

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan müsilaj (deniz salyası) Bursa’nın Gemlik ilçesinde görülmeye devam ediyor.Gemlik Körfezi açıklarındaki müsilaj katmanları, rüzgarın tesiriyle kıyı bölümlerinde de yer yer birikiyor. Deniz salyasının balıkçı barınağındaki teknelerin de etrafını sardığı görülüyor. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )

Hakkari’de yazın ve kışın bir ortada yaşandığı Cilo Dağları, eşsiz tabiatı ve bozulmamış yapısıyla son günlerde yüzlerce doğasever, fotoğraf tutkunu ve dağcıya konut sahipliği yapıyor. Terörle tesirli uğraş sonucu tesis edilen itimat ortamı sayesinde bölgede yıllardır gizli kalan hoşluklar turizme kazandırılıyor. Geçen yıl “milli park” ilan edilen Hakkari’deki Cilo Dağları da huzurun hakim kılınmasıyla yurdun dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Her gün kafileler halinde gelerek Türkiye’nin en yüksek ikinci tepesi olan 4 bin 135 rakımlı “Uludoruk” ile eteklerindeki buzulları gezen doğaseverler ve fotoğraf tutkunları, bölgede kamp kurup fotoğraf çekerek eşsiz görüntünün tadını çıkarıyor. ( Özkan Alım – Anadolu Ajansı )

Trakya’da “sarı kız” diye anılan isimlendirilen kanola, bölge çiftçisine alternatif eser oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu datalarına nazaran geçen yıl Türkiye’de 349 bin 891 dekar alanda ekimi yapılan kanolada 121 bin 542 ton rekolte elde edildi. 77 bin 893 tonla eserin yaklaşık yüzde 64’lük kısmı Trakya’da yetiştirildi. Bölgenin kanola üretiminde birinci sırada Tekirdağ yer aldı, bu ili Edirne ve Kırklareli izledi. ( Mesut Karaduman – Anadolu Ajansı )

Hollanda’nın Lahey kentindeki Memleketler arası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Düzeneği (IRMCT), “Bosna Kasabı” lakaplı Ratko Mladic’in müebbet mahpus cezasını onadı. Duruşma Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’daki Vjecnica Kütüphanesinden canlı takip edildi. ( Samır Jordamovıc – Anadolu Ajansı )

Marmara Denizi’nde görülen müsilajı (deniz salyası) temizleme çalışmaları, İstanbul Caddebostan Kıyısı’nda başlatıldı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Marmara Denizi Aksiyon Planı” kapsamında alınan kararların hayata geçirilmesi için kamu kurumları, belediyeler, akademik çevreler ile sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan çalışma kapsamında, denizden müsilaj toplanmaya başlandı. ( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )

Edirne’de valilik ve Türkiye Motosiklet Federasyonu iş birliğinde merkeze bağlı Musabeyli köyünde yapılan motokros parkurunun tanıtımı yapıldı. Atletler, parkurda idman yaptı. ( Gökhan Balcı – Anadolu Ajansı )

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da Temmuz 1995’te yaşanan soykırımda sevdiklerini kaybeden Srebrenitsalılar, Memleketler arası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Sisteminin (IRMCT) “Bosna Kasabı” lakaplı Ratko Mladic hakkındaki sonuncu kararın açıklamasını bekliyor. Kurban yakınları, temyiz davasından çıkacak kararı Srebrenitsa’daki Potoçari Anıt Mezarlığı’ndan takip ediyor. ( Elman Omic – Anadolu Ajansı )

Marmara Denizi’nde görülen müsilajı (deniz salyası) temizleme çalışmaları, İstanbul Caddebostan Kıyısı’nda başlatıldı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Marmara Denizi Hareket Planı” kapsamında alınan kararların hayata geçirilmesi için kamu kurumları, belediyeler, akademik çevreler ile sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan çalışma kapsamında, denizden müsilaj toplanmaya başlandı. ( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )

Fransa’nın başşehri Paris’te düzenlenen, dönemin ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık’ın (Roland Garros) tek erkekler dördüncü cins maçında, İspanyol tenisçi Rafael Nadal (fotoğrafta), İtalyan rakibi Jannik Sinner ile karşılaştı. ( Mustafa Yalçın – Anadolu Ajansı )

Başşehir Tunus’unu Sidi Hüseyin semtinde toplanan bir küme, bir gencin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesini protesto etti. Lastik yakarak yolu kapatan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. ( Yassine Gaidi – Anadolu Ajansı )
Batı Şeria’nın Nablus kentine bağlı Beyta beldesinde toplanan bir küme Filistinli, yasa dışı Yahudi yerleşim üniteleri zıddı şov düzenledi. İsrail güçlerinin göstericilere müdahale etmesi üzerine Filistinliler, bölgede lastik yakıp taş atarak karşılık verdi. ( İssam Rimawi – Anadolu Ajansı )

Van Gölü’nde yaşayan inci kefallerinin üreme periyodunda suyun akışının aksine yüzerek tatlı sulara göçü devam ediyor. ( Necmettin Karaca – Anadolu Ajansı )

Kırklareli’nde kayın ve meşe yüklü ağaçlardan oluşan İğneada Longoz Ormanları Kovid-19 önlemleri eşliğinde kademeli olağanlaşma sürecinde de ziyaretçilerini bekliyor. Trakya’nın “saklı cenneti” olarak nitelendirilen longozlar yeşilin bin bir tonu, derelerin ve kuşların dinlendiren sesiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Yeşilin değişik tonlarının birbirine karıştığı, bilhassa su menekşeleri ve nilüferleriyle ziyaretçilerini büyüleyen longoz, deniz, göl, kumul ve orman ekosistemlerini bir ortada barındırmasıyla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. ( Özgün Tiran – Anadolu Ajansı )
Deniz düzeyinden 2000 metre yüksekliğe kadar çıkabilen Dalyan kertenkelelerinin “kur dansı”, Antalya’nın Kemer ilçesi Tahtalı Dağı’nda görüntülendi. Büyük Menderes Irmağı’nın güneyinde Antalya’ya, Antalya’dan doğuya hakikat kıyı boyunca Anamur’a kadar olan bölgede yayılan Dalyan kertenkelelerinin uzunluğu 24 santimetreye erişebiliyor. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

Kırklareli’nde kuvvetli sağanak geçişleri tesirli oluyor. Ansızın başlayan yağış kısa müddette cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşturdu. ( Ufuk Ertop – Anadolu Ajansı )

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İsrail hücumlarından kalan patlamamış bir mühimmatın infilak etmesi sonucu yaralanan 9 yaşındaki Filistinli Abide ed-Dahduh hayatını kaybetti. Dahduh’un naaşı, Gazze’nin doğusundaki Zeytun Mahallesi’nde Amr bin el-As Mescidinde kılınan cenaze namazının akabinde defnedildi. Dahduh’un yakınları ıstırap yaşadı. ( Ali Jadallah – Anadolu Ajansı )

Karaçalı bitkisinin ağır olarak yetiştiği Trakya karaçalı balı üreten gezgin arıcıların vazgeçilmez durakları ortasında yer alıyor. Nektar, polen, propolis üretim ölçüsü bakımından değerli bitkiler ortasında yer alan ve yetişme alanı Edirne, Kırklareli ve Çanakkale sayılan karaçalı için yüzlerce kilometre yol kat edip günlerce kovan başında konaklayan arıcıların Trakya’daki mesaileri devam ediyor. Kırklareli’nde kovanları sık sık denetim ederek arıların durumuna bakan arıcıların bölgedeki şiddetli mesaileri ay sonuna dek sürecek. ( Özgün Tiran – Anadolu Ajansı )

Tuncelili Ziya Abay, yıllar evvel ölen eşinin anısına diktiği binlerce ağaçla yeşillendirdiği Keban Baraj Gölü’ndeki adada, kent geriliminden uzakta tabiatla iç içe hayat sürüyor. Yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüşün akabinde konutundan baraj gölü kıyısına ulaşan Abay, burada teknesiyle mavi suların ortasında ve martıların cıvıltısı eşliğinde adasına gerçek dümen kırıyor. ( Sidar Can Eren – Anadolu Ajansı )

Aydın’ın Didim ilçesindeki Antik Yunan medeniyetinin bilimde ilerlemesinde kıymetli hisseye sahip olan ve ideoloji, bilim ve sanatın başşehri olarak bilinen, “Filozoflar şehri” olarak isimlendirilen Milet Antik Kenti, gece uzun pozlama tekniğiyle fotoğraflandı. Antik kent, yıldızlarla birlikte hoş manzara oluşturdu. ( Ferdi Uzun – Anadolu Ajansı )
Almanya’da yaşayan Yüksel Şeker’in, görmek için sık sık Türkiye’ye geldiği ve İstanbul sokaklarında omzunda gezdirdiği baba yadigarı sincapla yaşadığı dostluk büyük ilgi görüyor. ( İsa Terli – Anadolu Ajansı )

Fransa’nın başşehri Paris’te düzenlenen, dönemin ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık’ın (Roland Garros) tek bayanlar yarı final maçında Yunan tenisçi Maria Sakkari (fotoğrafta), Çekyalı rakibi Barbora Krejcikova ile karşılaştı. ( Mustafa Yalçın – Anadolu Ajansı )

Ankara’da akşam saatlerinde yağışlı hava ve sis tesirli oldu. ( Erçin Ertürk – Anadolu Ajansı )

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ziyarete kapatılan cümbüş ve tema parkı Ocean Park, Kovid-19 aşısı olan ziyaretçileri için tekrar açıldı. Bölge hükümeti, 11 Haziran tarihinden itibaren 12-15 yaş ortasındaki çocuklar için de aşılamanın başlayacağını duyurdu. Fotoğrafta Gentoo Penguenleri Kuzey Kutbu alanında görülüyor. ( Miguel Candela – Anadolu Ajansı )

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) açılış müsabakasında Türkiye A Ulusal Futbol Ekibi, Roma Olimpiyat Stadı’nda İtalya ile karşılaştı. Maç öncesi Ulusal kadro taraftarı, Roma’nın dünyaca ünlü Trevi Çeşmesi önünde toplandı. ( Riccardo De Luca – Anadolu Ajansı )

Fransa’nın başşehri Paris’te düzenlenen, dönemin ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık’ın (Roland Garros) tek erkekler yarı final maçında Sırp tenisçi Novak Djokovic (fotoğrafta), İspanyol rakibi Rafael Nadal ile karşılaştı. ( Mustafa Yalçın – Anadolu Ajansı )
ING Basketbol Üstün Ligi play-off final serisinde Fenerbahçe Beko’ya 3-0 üstünlük kurarak şampiyon olan Anadolu Efes, kupasını aldı. Ülker Spor ve Aktiflik Salonu’nda oynanan maçta Fenerbahçe’yi 93-66 mağlup ederek şampiyon olan Anadolu Efes oyuncuları sevinç yaşadı. ( Esra Alım – Anadolu Ajansı )
Bitlis’in Tatvan ilçesinde hayvan yetiştiricileri, havaların ısınmasıyla sürülerini Nemrut Dağı eteklerindeki yaylalara çıkarmaya başladı. Kıyıdüzü köyündeki besiciler, yaz devrinde günün birinci ışıklarıyla küçükbaş hayvanlarını verimli otlaklara sahip yaylalara götürüyor. ( Şener Toktaş – Anadolu Ajansı )
Türkiye’nin beğenilen turizm merkezlerinden Kapadokya’da, gün doğumu vaktinde peş peşe gökyüzüne yükselen onlarca sıcak hava balonu, bölgenin görünümüne başka bir hoşluk katıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Kapadokya, peribacaları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, yer altı yerleşim merkezleri, kayadan oyma tarihi manastırları ve farklı coğrafik formlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Sıcak hava balonları, dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin, bölgedeki tarihi, kültürel ve doğal hoşlukları kuş bakışı izlemelerine imkan sunuyor. ( Behçet Alkan – Anadolu Ajansı )
Gazze Şeridi’nin Beyt Hanun kentindeki konutlarına dönen Filistinliler, İsrail’in son akınları nedeniyle harabeye dönmüş konutlarda güç koşullar altında hayatlarını sürdürüyor. ( Ashraf Amra – Anadolu Ajansı )
Brezilya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 2 bin 504 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 482 bin 19’a, 88 bin 92 yeni hadisenin tespit edilmesiyle toplam hadise sayısı 17 milyon 210 bin 969’a çıktı. Fotoğrafta, Rio de Janeiro kentindeki Ronaldo Gazzolla hastanesinin ağır bakım ünitesi görülüyor. ( Fabio Teixeira – Anadolu Ajansı )
Japonya, Çin, Semerkant, Nepal ve Hindistan’a özel el imali kağıtların Türkiye’de üretilmesi fikrinden hareketle Asitane Vakfı Konservasyon ve Onarım Merkezi’nde kurulan atölyede, keten bitkisi, dut ağacı kabuğu ve ipek ham unsuru meşakkatli bir sürecin sonucunda kağıt formuna kavuşuyor. ( Şebnem Coşkun – Anadolu Ajansı )

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde hoş havayı fırsat bilen Filistinliler, Gazze kentinin kıyısına vakit geçirdi. ( Ashraf Amra – Anadolu Ajansı )

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki “15 Temmuz Şehitler Anıtı” önünde vatandaşlarla sohbet etti, fotoğraf çektirdi. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )

İsrail makamlarının işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Pir Cerrah Mahallesi sakinlerine yönelik tehcir tehdidini dünyaya duyurmakta kıymetli rol oynayan 23 yaşındaki Filistinli aktivist Muna el-Kurd, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. ( Eyad Tawil – Anadolu Ajansı )

NTV

Shell download cami halısı cami halısı cami halısı hack forum hack forumu hack forum gaziantep escort gaziantep escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu